Jak těžit Ethereum – 3/4 – Těžíme!

V prvním díle jste si založili peněženku a nakoupili Ethery. Druhý díl byl o komponentech na těžební stroj. A teď to dáme všechno dohromady tak, abyste rovnou začali těžit. S pomocí čtvrtého dílu můžete kontrolovat svou těžbu a měnit Ethery na peníze. Předem upozorňuji, že článek píšu pro základně zdatné jedince, kteří si postavili alespoň jedno, dvě PC. Za vzniklé škody neručím, jedete na vlastní riziko 🙂

Krok 1) Asambláž

Postavte úplný základ. Vezměte základní desku, dejte ji do připraveného rigu, zapojte procesor, ramky, disk, zdroj, zapínací tlačítko a jednu grafickou kartu, kterou pro tuto fázi zapojte rovnou do desky. Ostatní karty a risery zatím nechte stranou.

Krok 2) Vokna

Na vedlejším PC stáhněte instalačku Windows 10. Vyrobte si pak bootovací flashku s instalací Windows. Zapojte flashku do rigu, zapněte rig, nabootujte a nainstalujte windows. Osobně jsem nainstaloval bezlicenční, tzn. windows demo verzi, na které mi rig v pohodě jede. Jestli ale máte Win 10 licenci, nainstalujte si rig s licencí.

Krok 3) Drivery

Po hodinách utrpení, instalování a odinstalovávání driverů jsem rig stabilizovaně rozjel na driverech od AMD 17.4.4. Stáhněte si, nainstalujte a na konci instalace zaškrkněte, že nechcete drivery updatovat. Ale bacha, ty potvory se stejně budou chtít obnovovat. Je na to jeden fígl. Stáhněte si program Autoruns. Otevřete ho, najděte “naplánované úlohy” (task scheduler -> scheduled tasks) a tam odškrkněte AMD Updater. A máš po ptákách!

Teď můžete počítač v klidu restartovat. Po restartu byste měli mít nainstalovanou kartu s drivery 17.4.4. Pokud by se přece jen nainstalovaly nějaké jiné drivery, bude se hodit tato utilitka. DDU vám komplet vyčistí systém od ovladačů. Takže pokud byste tam měli nějaký špatný, seklý driver, díky DDU můžete začít znova.

Krok 4) Zkouška těžení

Rig pro jistotu ještě jednou restartujte. Základní poučka v IT. A jdeme na těžení! Těžit se dá dvěma způsoby, buď solo nebo v poolu. Rozdíl vám vysvětlí třeba tento chlapec. Zásadní rozdíl je v tom, že na solo mining můžete dlouho těžit málo a pak třeba najdete obrovský zlatý balvan, kdežto v poolu se těžby dělí a průměrují. Já osobně těžím v poolu, konkrétně Nanopoolu. Poolů existuje samozřejmě víc, třeba Dwarfpool. Každý pool si bere nějaké fee z vytěžené měny, u Nanopoolu je to 1%.

Jak začít těžit na Nanopoolu? Otevřete si bokem toto okno a pokračujte ve čtení.

nanopool-tutorialZákladním nástrojem těžení je těžící software. Opět jich existuje víc, já jsem vyzkoušel Claymore a Genoil, zůstal jsem u Claymore. V okně Nanopool Help si nejprve stáhněte celý adresář Claymore (Download Claymore DualMiner). Rozbalte ho na plochu a adresář pojmenujte Claymore. Druhý krok je opět v Nanopool – help – stiskněte tlačítko Generate your config. Vyjede vám okno, kde budete muset vyplnit pár věcí.

Nanopool tutorial 2

OS: Windows

GPU Vendor: AMD

Worker name: – Tady napište jméno svého rigu. Slouží k identifikaci, když máte víc rigů, abyste věděli, který z nich třeba vypadl. Dejte mu nějaké pěkné jméno!

email: dejte svůj email – nanopool vám pak napíše, když vám vypadne worker

Main server: Europe

First algorithm: Ethereum

Address for first algorithm: Tady napište adresu své Ethereum peněženky

Second algorithm: None

Zmáčkněte Generate. Uloží se vám dva soubory, které zkopírujte do složky Claymore na ploše. Pak spusťte stažený start.bat. Cca půl minuty by vám měl najíždět těžič, potom začne pracovat a ukazovat rychlost. Vypadá to nějak takto: Claymore ethereum mining

Já mám v rigu 4 karty. Claymore ukazuje výkon u každé karty zvlášť a pak celkový, pro všechny karty dohromady. U vás by to měly být dvě stejná čísla, protože tam máte zatím jen jednu kartu. Pokud máte RX 470, tak to bude cca 22 MHs, u RX 480 cca 25 MHs. Voila! Těžíte! Ale to vám nestačí, co? 🙂

Krok 5) Škálujeme

Teď vypněte rig. Odpojte ho ze zásuvky. Vyndejte z desky kartu, kterou jste na začátku zapojili. Přišel čas zapojit všechny karty. Vytáhněte je z krabic, připněte na ně risery. Risery pak propojte kabely a konektory s PCI-express sloty na desce. Koncovky riserů můžete zapojit jak do malých PCI-e slotů (1x), tak do klasických velkých (16x).

Do riserů se pak připojuje ještě napájení, většinou bývá SATA. Pokud je to možné, mějte na jednom SATA kabelu ze zdroje zapojený jen jeden riser. Kabel SATA by se pak mohl zahřívat a na fórech jsem četl i o propálených kabelech. Já mám na riserech 3 karty, každý riser mám zapojený na SATA kabelu ke zdroji zvlášť. Jede non stop v pohodě, kabely jsou studené.

Karty na riserech upevněte na vašem rigu. Teď byste měli mít všechny vaše karty připevněné ke kleci, zapojené přes riserový kabel do desky a risery napájené SATA kabelem. Nezapomeňte do svých karet zapojit PCI-E napájení ze zdroje, pokud to vaše karty vyžadují.

Rig by měl být ready. Zkontrolujte, jestli vám nějaký kabel netrčí do větráku. Jestli ok, tak zapněte zdroj a zapněte důl. Po najetí Windows vám bude obrazovka chvíli blikat – načítají se ovladače karet. Jakmile se obrazovka stabilizuje, tak počítač znova softwarově restartujte. Po najetí systému jste ready těžit se všemi svými kartami! Spusťe start.bat ve složce Claymore a jedete. Gratulki.

Krok 6) Ladíme vychytávečky

Je pár věcí, které člověka umí během těžby pěkně potrápit. Teď vám poradím, jak se těm základním vyhnout.

 1. Co půl hodiny se mi vypínal těžič a já nevěděl proč. Půl dne jsem instaloval všechny různé ovladače, přeinstaloval jsem BIOS základní desky, nic. Potom jsem to našel – uspávání systému. Okamžitě ho vypněte v základním nastavení Windows. Tady jsou nějaké pokročilejší tipy.
 2. Vypněte si login obrazovku, ať se při restartu nemusí těžič přihlašovat = brzdit načítání
 3. Nainstalujte si TeamViewer, ať můžete důl kontrolovat a ovládat na dálku.
 4. Vypněte automatické aktualizace Windows. Občas můžou restartem vyřadit rig z provozu.
 5. Nastavte si Claymore start.bat, ať se spouští při spuštění Windows. Když už se rig přece jen restartuje, ať vám težič rovnou najede.
 6. Zapněte si v BIOS základní desky, ať se zapne po obnovení proudu. Každý BIOS tuto funkci má.
 7. Nainstalujte si antivirus. Já používám AVAST.

Teď vám jede rig na plné kule, těží, jak může. Ale všechny karty mají ještě svůj skrytý potenciál. Z každé karty se dá vytáhnout cca 20% výkonu navíc a snížit její spotřebu o 20 – 30%. Jak? Na to vám poslouží můj kurz za pouhých 499$. Kecám, jen už 5 hodin v kuse píšu, tak si chci dát pauzu. Poslední, bonusový díl bude o flashování grafických karet. Mezitím mrkněte na čtvrtý díl o tom, jak sledovat těžící výkon a měnit Ethery na peníze.

Jestli jste ještě nečetli předchozí díly blogu, tak v prvním se dozvíte, jak založit peněženku a kde nakoupit Ethery. Ve druhém díle popisuju hardware na těžení.

Byl pro vás článek užitečný? Pošlete mi dýško.

Eth: 0x788d84a4bfdf6673EA1C8468f817e9bb0aA06BF6

BTC: 12MQfRESLovK5HAxQbPbBLomrtJHYbPkAP

Díky!

 

121 Comments

  • June 18, 2017
  • Reply

  Nazdar,kolik cca te stalo tve tezebni zarizeni..?A kolik za 24 hodin vytezis..?

  • Zdar!

   Mám dvě separé zařízení, dohromady 5 karet, vytěží mi zhruba 0,075 ETH za den. Dohromady jsem nainvestoval cca 45 tisíc.

   Martin

    • August 18, 2017
    • Reply

    a kolik ti to zere elektriky?

   • Martine, ten výkon 0,075 ETH za den se mi nezdá. To je v cenách ETH k 18.6.2017 dost vysoko (cca 650 Kč / den). Mně to jede teď na 4 kartách zhruba v přepočtu jen 200 Kč / den, a jede mi to na 105 MH/s.
    Co je špatně? Kurz Přepočet? Nebo jsi se sekl v tom čísle? Je to 2 měsíce zpátky, přesto se mi to nezdá… Jak to jede teď? (používal jsem doteď tedy NiceHash, takže těch 200 Kč je z toho, ale divil bych se kdyby tam byl takový rozdíl).

    • Ta cisla jsou ted samozrejme uplne jinde. Kdyz jsem letos zacal, tak jsem na trech kartach tezil vic nez 3 Eth za mesic. Pak prudce narostla difficulty. Tim padem tezis radikalne min. Difficulty se odviji celkovym poctem pocitacu zapojenych v siti. Cim vic, tim min tezis. A vzhledem k tomu, ze se ted okamzite vyprodala Vega, tak zajem neklesa.

     Martin

  • June 18, 2017
  • Reply
  • Antminer 9 je ve srovnanich jediny pouzitelny ASIC miner se slusnou navratnosti. Tezi Bitcoin. Hodne hreje a zere dost proudu. Akorat si myslim, ze je dopredu vyprodany.

 1. Dík za dobré články!

  Škoda, že jsem si založil Coinbase účet již dříve.

  Pak je tam trocha zádrhel v tom, že u ETH peneženky Coinbase píše, že se její adresa nemá používat pro příjem odměny z těžení. Což trochu odrazuje. Ale nejspíše jde jen o to, aby tam nechodily platby moc často (?).

  Lze nějak u Nanopoolu sledovat, kolik toho jeden vytěžil, když to samo o sobě nemá žádný účet? Jediné, co tam člověk zadává, je adresa peneženky…

  • Coinbase používám jako nástroj směny, z krypto do peněz nebo naopak. Na těžení použijte peněženku, například MyEtherWallet.

   https://eth.nanopool.org/ – vpravo nahoře dejte svou adresu, co jste zadával do těžiče. Zobrazí se vám stránka s osobní statistikou.

   Zdravím!
   Martin

  • June 22, 2017
  • Reply

  Naprosto super články, děkuji za ně! Mám pár otázek.. Bohužel počítačům moc nerozumím, ani bych si nedokázal sestavit vlastní, nevím zda by ty komponenty šli do sebe, přesto však chci těžit, myslím že s poskládáním by mi mohl pomoci nějaký z mých kamarádů. Bohužel ze začátku nemám na 6 grafických karet, nestačí proto ze začátku jedna karta? Kolik by to cirka hodilo měsíčně? A v průběhu měsíců bych dokupoval další? Kamarádi se chtějí složit, že jich bude 6 a každý koupí jednu kartu. Dále sem se chtěl zeptat když ti etherum chodí do peněženky tak ho hned prodáváš nebo ho uskladňuješ a prodáš jednou za čas? No a poslední otázka jak je to s daněmi? Musíš ten příjem danit nebo se na tohle zákon nevztahuje?

  Děkuji moc za článek a přeji hodně a hodně peněz.
  S pozdravem Juraj

  • Zdarec, vezmu to postupně:

   1) sám jsem taky začínal s jednou, abych si vyzkoušel, jak se to dělá a co to umí. Ale počítej s tím, že přidávání každé karty do rigu je pak trochu porod. Šel bych cestou vyzkoušet to na jedné a pak koupil a zapojil dalších 5. Počítej taky s tím, ať máš rig potenciálně škálovatelný, tedy ať třeba nekoupíš slabý zdroj nebo desku, která má málo PCI-e slotů.
   2) píšeš, že počítačům moc nerozumíš. Tady je otázka, kolik tomu chceš obětovat času. Já nejsem počítačový expert, ale svůj první komp jsem složil ve 12 letech a jakž-takž se v tom orientuju. I tak mi zabralo skoro měsíc, než jsem vše odladil. Být tebou, raději si to nechám někým složit nebo koupím rovnou hotový rig.
   3) kolik ti rig vydělá, si můžeš zkontrolovat tady. S tím, že RX 470 / 570 má hashrate v základu okolo 22 MHs, RX 480 / 580 25 MHs
   4) ethereum jsem prodával jednou za čas. Teď mám jen jednu kartu ve svém PC, rig jsem před pár dny prodal, tak budu spíš hodlovat.
   5) jakmile ti přijdou prachy na účet, je to příjem. Tím pádem musíš danit.

   Díky, ať se daří!

    • August 12, 2017
    • Reply

    Proč si prodal svůj rig?

    • Ciste z trznich principu. Poptavka byla vetsi nez nabidka. Postavil jsem potom dalsi, ale uz nesly sehnat karty. Tak jsem neco potezil a prodal vetsim stastlivcum na dily.

  • June 29, 2017
  • Reply

  Martine, jsi frajer, díky za pomoc.
  Měl bych dotaz, za jak dlouho se objeví v penezence vytěžené ethereum ?

  • Čau Majku, díky. Právě připravuju tutorial, jak kontrolovat a měnit nastavení posílání Etheru z Nanopoolu. Dej eth.nanopool.org, nahoru do vyhledávání napiš svou ETH adresu. Otevře se ti tvoje těžící stránka. Tam můžeš kontrolovat výkon a měnit nastavení posílání výplaty. V základu se posílá, když natěžíš 0.2, ale dá se změnit na 0.05.

   Martin

    • June 29, 2017
    • Reply

    Ještě jednou moc díky. 🙂 M

    • July 11, 2017
    • Reply

    Ahoj Martine,
    vse podle tveho clanku jse udelal a vse funguje.. jen RIG jsem si koupil slozeny, ptoroze GK nikde nejsou a nez je zkoupit po jedne z bazaru zabere cas a koupil rig s 5x rx 570 4gb “s temi 4gb si nejsem 100pro jist, zdali se neprestane tezeni vyplacet do konce roku”. Tezim 110MH/s a jen nevim jak posilat do penezenky 0.05 ETH? pise mi to Incorrect password, zadavam svuj email na ktery mi chodi i zptavy z nanopoolu. Nevis kde delam chyby?
    Jinak moc dekuji za clanek, je moc strucnej a jasnej.
    PS: az neco vytezim a zhodnotim tak ti poslu disko ;)))

    • Zdarec!

     Mrkni do start.bat u Claymore. Nanopool blbe generuje adresu. Obcas to udela adresa/jmeno_mineru.mail. Ma to byt adresa/jmeno_mineru/mail

     Bacha na mezery, u jmena mineru nemaji byt.

     Martin

     • A se 4gb do komce roku je to scam. 4gb by mely fungovat do podzimu 2019.

      Martin

      • July 15, 2017

      Diky moc, smazal jsem mezeru a pecka.. uz jsem vyzkousel poslat prvni vyplatu.. sice mala ale za skousku stoji.

  • June 29, 2017
  • Reply

  Ahoj, mám dotaz, když jsem chtěl spustit Claymore, tedy start.bat ,tak se mi okno ihned zavře. Už jsem rozšířil virutální pamět na 16GB, přeinstaloval ovladače ke grafice, ale pořád nic. Máte nějakou radu? Děkuji moc a díky za tento článek. Honza

   • June 29, 2017
   • Reply

   Ještě doplním, že jsem to zkoušel jak na PC s RX 480 i GTX 1060. RX mám na Win 7 64bit a tu GTX mám na Win 10 64bit. Obojí mi dělá to samé. Díky.

  • Nazdar!

   Máte Teamviewer? Jestli chcete, můžu se zkusit připojit a kouknout na to. Napište mi na martin.juza@krutart.cz

   Martin

  • June 29, 2017
  • Reply

  Děkuji Martine, už jsem to vyřešil. Ve Win 10 to dělal defender. Měl pocit, že je to nějaký vir, tak to vypínal. Ještě se chci zeptat, když ted těžím na nanopoolu, kde se dělá výplata ETH? Na moji peněženku? Nebo se vše přesouvá nějak automaticky? Děkuji.

  • June 30, 2017
  • Reply

  Děkuji za super článek, zatím jen zkouším těžit na svojí 480 v PC a mám malý problém. Dnes mi po asi 14ti hodinách minování přišel mail, že můj rig šel offline. Přijdu domu z práce a Claymore normálně běží, new job a tak, ale na nanopool mi píše že je rig offline, rychlost 0, prostě netěžím. Po restartu claymore to samé, claymore vypisuje těžbu, vypadá že běží v pohodě, nanopool ukazuje že je rig offline. Je chyba u nanopoolu nebo u mně?

  • Zdarec!

   Nanopool občas vypadává – na mainpage někdy ukazuje ETH hashrate 0. Koukal jsi na eth.nanopool.org na svou Ether adresu, jestli ti tam jedou grafy? Zkus restart PC, pak bych pár hodin počkal a kdyby furt nic, tak bych otestoval jiný pool.

   Martin

  • July 3, 2017
  • Reply

  Ahoj,
  zajimalo by me jak je to s pripojenim k internetu.
  Kolik to zere dat? Stacil by napr. mobilni tarif s 1.5GB?
  Diky.

  • Nepotřebuješ moc rychlý net, ale data to žere. Stahuje to DAG soubor, který je teď větší než 2 GB.

   Martin

    • July 3, 2017
    • Reply

    Diky.
    A to stahne jen jednou? Nebo kazdy den, tyden,…?

    • Když těžíš na poolu, tak by to hypoteticky nemělo stahovat. Nemám to vyzkoušené, takže spíš vařím z vody. Když jsem rozjížděl těžbu, tak mi to žralo strašného místa na disku, ale bylo to pravděpodobné tím, že jsem měl nainstalovanou peněženku MIST.

     Zkus to a dej vědět, za experiment to stojí.

     Martin

  • July 3, 2017
  • Reply

  Ahoj,
  prosimte mam 6karet, ale rig mi jde jen na 4. Kdyz pripojim vice jak 4 tak se vypne hned zapne a bez obrazu. Musi se neco nastavovat v biosu? celej den se to snazim vyresit a nevim si rady.
  Diky
  Tomas

  • Zdar!

   Může to být víc věcí. BIOS, risery, karty. Takhle na dálku to nedokážu říct. Zkus si vygooglit, jestli má tvoje deska update biosu.

   Martin

    • July 3, 2017
    • Reply

    Bios jsem pres flash disk updatoval. Celej jsem ho prolezl a nevim co tam je/neni zaple. Zitra asi nikomu zavolam.

    PS: Jinak diky za tutorial 🙂

    • Není zač. Ještě mě napadla jedna věc, nemáš slabý zdroj?

     Martin

      • July 4, 2017

      mam 850 golda a jedna karta ma 75w 460 rx

  • July 5, 2017
  • Reply

  Mám pár dotazů:
  1. Jak je to ze zdaněním z těžby pokud vytěžím ročně do 15000Kč a nemám žádné další příjmy tak to nemusím řešit ?
  2. Je možné někde směnit ETH za BTC ? Aniž bych se musel zase někde registrovat, nebo je to možné na http://www.coinbase.com nebo http://www.myetherwallet.com kde jsem již registrovaný.
  Moc díky předem

  • Zdarec,

   1) o danění byla jedna přednáška v Paralelní polis. Záznam najdeš na jejich facebooku.
   2) Shapeshift.io mění coiny bez registrace.

   Martin

  • July 9, 2017
  • Reply

  Ahoj, předem chci poděkovat za komplexní návod. A rád bych tě poprosil o radu. Co děláš s interní grafikou. Vypínáš ji nebo právě tu používáš na displej. Nebo displej zapojuješ do portu jedné grafiky na riseru?

  O co mi jde:

  Mám postavený rig a nemůžu se dostat ke kroku 5 (škálujeme). Install, test, těžení – vše ok. Jakmile to hodím do rigu na risery, obrazovka je černá – problikne bios a dál už nic. Měl jsem podezření na slabý zdroj 750W, tak jsem postupně odpojoval karty. Dostanu se pak do winu, ale buď zamrzne při bootu nebo chvíli po loginu, prostě dlouho se v něm neohřeju. 4x GEFORCE GTX 1060 STRIX. Díky moc za jakoukoliv radu.

  • Není zač.

   Já jsem ji měl vypnutou, jednu kartu v desce, ze které mi jel monitor. Kámoš zase používal na výstup interní grafiku.

   Ta fáze škálování je pain in the ass. Zkus přidávat po jedné. Nebo to zkus na interní grafiku. Nebo zkus nechat jednu grafiku v desce.

   Martin

  • July 12, 2017
  • Reply

  Ahoj, pekne clanky. Chcem sa opytat to ladenie kariet prosim Ta nepopises?

  Dakujem pekne
  MarioT

  • Cau Mario!

   Diky. Natocili jsme velky videotutorial, kde se venujeme i flashovani. Ted strihame, myslim, ze do tydne bude hotovo. Link dam na stranky, ty muzes dat mail do popupu.

   Martin

    • July 24, 2017
    • Reply

    Ahoj,

    Ako ste prosim Ta na tom s videom?

    Dakujem pekne

    Mario

    • Už je máme postříhané, ale teď máme tolik práce, že jsme je ještě nestihli natextovat. Makáme na tom.

     Martin

  • July 20, 2017
  • Reply

  Dobrý den,
  především bych chtěl pochválit Váš článek.
  Postupoval jsem podle návodu a zadrhnul jsem se při stuštění start.bat, kdy na mě vyskočila chyba viz zde: https://ibb.co/dga8x5
  Nevíte co s tím? Zkoušel jsem nainstalovat Cuda 8 a aktualizovat drivery ale nic 🙁

  • Dobrý den,

   díky. Nastavil jste v Nanopoolu, když jste si dělal konfigurační soubor, že máte Nvidii?

   Martin

    • July 20, 2017
    • Reply

    Právě že ano.

    • Zkuste ještě stáhnout Genoil miner. Najdete ho tady: https://eth.nanopool.org/help

      • July 21, 2017

      Děkuji, pod tím jsem našel text, že potřebuji HW GPU min se 4GB, mám 3 GB tak možná bude problém v tomto co myslíte?

      • July 21, 2017

      Tak genoil taky nefunguje, sepne se obrazovka a napíše error, nic, já Vám děkuji zatím, zkusím sehnat jinou GPU.

  • Je možné, že ta karta už je passé. Ale 3 GB by měly ještě nějakou chvíli fungovat.

  • August 1, 2017
  • Reply

  Zdar,
  díky za velmi zajímavý článek, jen jsem se chtěl jako totální NEwindowsák zeptat, jak je to s tou nelicencovanou / neaktivovanou verzí windows, to poběží stále? Nebo je to jen na omezené období?
  Děkuji 🙂

  • Zdarec!

   Jo, jsou tam jen drobná omezení. Třeba si nemůžeš vyměnit pozadí na ploše. Ale systém funguje.

   Martin

  • August 7, 2017
  • Reply

  Dobrý den, prosím o radu. Vše jsem dělal dle návodu, avšak po zapnutí start.bat – nic se neděje. Kde by mohla být chyba? mám win10 64bit

  • Zkuste rozjet start.bat pres konzoli cmd. Pravdepodobne vam ale antivirus smazal z adresare mineru soubor ethminer64.exe (nebo se jmenuje nejak podobne)

  • August 30, 2017
  • Reply

  Ahoj,
  Mám takový menší problém udělal jsem vše podle návodu(vybral jsem GPU NVIDIA a zkoušel jsem pak pro jistotu i to AMD) ale po spuštění start.bat se mi cmd rozjede ale vyhodí po chvilce tuhle hlášku “no amd opencl or nvidia cuda gpus found, exit”
  odkaz na screen z cmd: http://img24.cz/images/46801458083072274195.png
  Používám tuhle grafiku: https://www.czc.cz/msi-gtx-970-gaming-4g/160231/produkt
  Stahoval jsem ovladače a všechno možné a pořád nejede za každou radu budu vděčný.
  Předem děkuji
  Pepa.

  • Zdar! To je divne. Nemas konflikt ovladacu ve spravci zarizeni? Zkousels stahnout jinou verzi Claymore?

   Martin

 2. Ahoj, nemuzu prijit jak zmenit tu castku na odesilani do penezenky. Abych si mohl poslat mensi nez 0.2 eth. Kde se to da prosim zmenit? Diky jinak za super clanek.

  • September 8, 2017
  • Reply

  Ahoj Martine,

  chtěl jsem si pročíst nějaké další informace o tom SW Claymore, zkusit si to, ale při stahování nastal problém. Poslední verzi 9.8 mi antivir (Norton) nedovolil stáhnout vůbec – nějaký trojan. O verzi nižší mi sice stáhnout dovolil (označil to pouze za nízké riziko), ale ve chvíli kdy jsem příslušný ZIP rozbalil do adresáře, antivir opět zaúřadoval a mnoho souborů mi tam promazal (opět trojani apod.). Tj. bez vypnutí antiviru se nikam dál nedostanu.
  To je normální? Nebo se to u těžení neřeší?

  Děkuji David

  • Jo, antiviry ho detekují, občas soubor i smažou. Dal jsem si výjimku do Avastu.

   Martin

  • September 12, 2017
  • Reply

  Ahoj Martine,

  jako první bych chtěl poděkovat za tipy a rady ohledně těžby a dalších věcí, o ethereum vím jen krátce, ale již dříve jsem se tak trochu zajímal o BTC. Měl bych ale jednu věc, kterou bych si chtěl ujasnit pokud by jsi mi jí mohl zodpovědět. Jako příklad uvedu kartu 1070 která v průměru vydělá 1300 czk (jen příklad) a návratnost v tomto případě by byla něco okolo 10 měsíců. Ale je brána v potaz stále se zvyšující složitost ? Jsou během dalších měsíců výdělky nižší? Popř. jaké s tím máš zkušenosti?

  předem Díky za odpověd

  • Zdar, není zač.

   Ne, obtížnost se počítá v danou chvíli. Aproximaci nárustu obtížnosti má například tato kalkulačka: http://www.mycryptobuddy.com/EthereumMiningCalculator

   Ale ber to doopravdy orientačně. Může se stát, že mineři přejdou od ETH k Zcash nebo Monero, tím pádem difficulty spadne. Ale spíš to nepředpokládám.

   Musíš si zvážit, jestli narůstající obtížnost vykompenzuje narůstající cena ETH, nebo bude spíš stagnovat. Pokud by stagnovala nebo klesala, tak vytěžíš čím dál míň ETH, ale i poměrově cash.

   Martin

    • September 12, 2017
    • Reply

    Jasně dík, a ještě jedna otázka, máš nějakou zkušenosti s různejma gpu v jednom rigu? Hledal jsem o tom něco různě na cz i eng diskuzích a fórech a někdo tvrdí, že to problém není, někdo zas že to nedoporučuje atd.

    • Měl jsem zapojené RX 470 a 480 dohromady od různých výrobců. To je ok. Ale už se mi nepodařilo zkombinovat víc RX 480 a RX 570. Ale zkoušel jsem to před třemi měsícy, kdy ještě nebyly odladěné ovladače.

  • September 14, 2017
  • Reply

  Ahoj mám malý problém, nemužu najit svoji adresu na Nanopool. Co stim?

  Díky J.

  • Zdarec,

   tvoje nanopool adresa je stejná jako tvoje ETH adresa, kterou sis vygeneroval na MyEtherWallet. Pokud jsi ji ztratil, tak už se ke svým Etherům nedostaneš.

   Martin

  • September 24, 2017
  • Reply

  Ahoj Martine,

  bude bonusový dík o flashování karet? Díky

  • Zdar, spíš to nevypadá. Mrkni na youtube, je tam spousta fukčních návodů.

   Martin

  • September 24, 2017
  • Reply

  Ahoj, nezjkoušel jsi nastavit těžbu dvou měn? Třeba ještě Pascal k tomu Euthereu. Mě se to furt nedaří.

  • Popravdě ne, zkoušel jsem těžit LBRY, ale zvlášť. Nechtěl jsem zatěžovat karty.

   Martin

  • September 26, 2017
  • Reply

  Super rady, díky, mašina šlape, jenom se nemůžu dostat k tomu, aby se mi claymore spouštěl s windows. jede to na win7 pro.

  • September 26, 2017
  • Reply

  Mám to ))). Takže ještě jednou dík za skvělej návod

  • September 30, 2017
  • Reply

  Prosím autora članku, aby vytvořil ten slibovaný bonusový díl moding biosu nebo flashovaní karet pro snížení spotřeby a zvíšení výkonu.
  Děkuji

  • October 4, 2017
  • Reply

  Ahoj, prosím tě o radu ohledně základní desky a porty PCI express 16x.
  Grafiky se musí zapojit jenom do PCI express 16x nebo se dají zapojit i do PCI express x4, x2 ??? .
  Chtěl bych koupit nějakou starší desku, ale ty mají jen jeden PCI expres 16 a ostatní třeba PCI x2.
  Děkuji Tomas

  • Zdarec,

   pojede ti, akorát potřebuješ riser, kterým z toho uděláš větší slot.

   Martin

  • October 4, 2017
  • Reply

  Ještě bych poprosil nějakou radu ohledně flashovani grafik , jak na to? Bude nějaké video nebo návod?

  Mám rx 570.

  Děkuji

  • October 4, 2017
  • Reply

  Děkuji, Martine

  • October 6, 2017
  • Reply

  Ahoj Martine,
  Jak je to s těžbou Etherum?? Dnes jsem dostal nepotvrzené info že těžba ethera končí tenhle rok a už nebude možné těžit………. prý se máme přeorientovat na jinou krytí měnu .

  Je to možné??? Díky Tomas

   • October 6, 2017
   • Reply

   Zdarec,

   jednou těžba Etheru skončí, síť se připravuje na přechod na Proof of stake. Potom už grafické karty nebudou těžit. Ale co jsem slyšel, tak to bude nejdříve příští rok.

   Martin

    • October 11, 2017
    • Reply

    Mužeš mi, prosím Tě, trochu osvětlit ten přechod na PoS? Trochu jsem to googlil, ale nejsem si jist, zda jsem to pochopil. Díky

    • Jo, jednoduše řečeno neručíš za správnost ověření transakce výpočetní kapacitou, ale svým majetkem. Trochu složitěji, celé těžení je o tom, že propůjčuješ svou výpočetní kapacitu ke kalkulaci algoritmů, z nichž valná většina nemá žádný užitek. Je to jen ověřovací mechanismus, který zabraňuje tomu, abys nemohl fakovat transakce a tím poškozovat blockchain. Kdybys teď chtěl vytvořit fakovou transakci, tak potřebuješ mít aspoň 51% výpočetní kapacity celé sítě, abys ostatní přehlasoval v tom, že je ta transakce platná.

     Čím více počítačů s výpočetní kapacitou je v síti, tím bezpečnější ta síť je, protože je tím pádem složitější a dražší se jí zmocnit na 51% útok. ALE celé to žere enormní množství energie, která letí komínem, protože většina výpočtů k ničemu není. A to řeší POS – Proof of stake. Musíš být vlastníkem signifikantního počtu kusů dané měny, který dáváš jako jistinu. Potom si založíš nod a ověřuješ transakce už bez zbytečné výpočetní kapacity. Za to pak dostáváš klasický miner’s fee. Jakmile síť zjistí, že fakuješ transakce, tak ti jistinu zkonfiskuje. Aspoň takhle jsem to laicky pochopil. Možná, že je to ještě jinak, a třeba mě někdo opraví. Buterin o tom psal článek už před pár lety.

  • October 11, 2017
  • Reply

  Zdravím,

  mám decentní problém. Mám desku ASUS Z270 a chtěl bych na ní rozjet více grafik. Do této chvíle mi jeli grafiky 4, ale když tam dám pátou ve WIN se mi u ostatních ukáže “zařízení nenalezlo dostatek prostředků”. Mám 12 GB ram, i3-7100, nový BIOS. Grafiky 4x RX580 a 1x R9 290 nano.

  Díky za pomoc,
  Shrek

  • Možná, že se ty 580 nesnesou s R9. Mně osobně se nepodařilo zkombinovat 480 a 570 tak, aby fungovaly na jedné desce.

   Martin

    • October 11, 2017
    • Reply

    To mne napadlo, ale když jsem dal 3x 580 s tou R9, tak to jelo. Když jsem dal 4x 580 jelo to. Ale 4x 580 + R9 to už brát nechce.

    • Hele, tak je možné, že ti blbne jeden z PCI-E portů. Co si budeme povídat, ten hardware není nativně stavěný na to, aby na něm jely víc než 2 grafické karty. Protože se nepočítalo s těžením. Takže je velký alchymie to zkombinovat. Zkusil bych si ještě pohrát s risery. A vystopovat, která karta je potenciálně problémová.

      • October 11, 2017

      To už jsem také zkoušel. Na desce jich je 6. A do všech mi jdou risery. Grafiky jsem náhodně přesouval mezi všemi šesti, ale nepodařilo se mi to. Teď očekávám ještě jednu 580, tak to zkusím s ní. Tu R9 jsem nakonec dal do jiného rigu, s NVIDII 1080 a jede to. Ale jestli se mi nepodaří rozjet tu pátou v tom RIGU, budu smutný. Děkuji za rychlou komunikaci

  • December 3, 2017
  • Reply

  ahoj, vyšel už bonusový díl ohledně flashování?

  • Ahoj!

   Nevyšel a nevyjde. Flashoval jsem RX480, RX580 se flashují trochu jinak. Na youtube je návodů dost.

   Martin

  • December 6, 2017
  • Reply

  Ahoj

  kdy se odhaduje, že se ukončí těžení ethera ? A je pravda, že každý rok stoupá obtížnost o cca 0,75 ?

  a Jak dlouho odhaduješ že vydrží grafická karta , nebo jaké ty s tím máš zkušenosti ?

  a když pojedu přes nanopool a jedno zařízení budu mít doma , jedno v práci a jedno u bratra který mi to zpustí jen občas . Můžu to vše kontrolovat přes jeden účet že ? Když na všech zařízení nastavím stejnou adresu peněženky . Tu adresu pak vlastně dávám na nanopool jako to ty máš v návodu , takže bych tam pak měl vidět vše ?

  díky

  • Ahoj!

   1) google
   2) tipuju, že to bude méně než dva roky. Jedou nonstop na plnou zátěž. Záleží hodně na chlazení, i na kvalitě jednotlivých kusů. Ale nespoléhal bych, že to bude dýl. Zkušenost s vyhořelou kartou nemám.
   3) Ano. Stačí pojmenovat každý miner jinak, ale adresu nechat stejnou.

   Martin

  • December 6, 2017
  • Reply

  no moje anglictina neni nejlepsi , tak jsem myslel ze vis , ale predpokladam, ze kdyz se to pustilo v roce 2015 tak ze asi neni plán ze by se to do 5 let zrusilo ne ?

  • December 7, 2017
  • Reply

  Ahoj,
  hodně se píše že na těžbu Bitcoin se vyplatí ASIC, kvůli rychlosti výpočtu např. až 14TH/s. Dají se někde koupit i v ČR? Např. Antminer 7? Zatímco pro těžbu ETH postačí počítač s výkonnými GK výpočetní výkon někde kolem 0,4 TH/s. Dají se tedy efektivneji/rychleji tězit ETH nebo jiná začínající kryptomena pomocí ASIC?

  • December 7, 2017
  • Reply

  No to by mě taky zajímalo , kdy se plánuje skončit s těžením ethera? ? ale na zahraničních serverech jsem nenašel nějaký info , že by v dohledný době měla těžba skončit . Jak to tedy je?

  • December 7, 2017
  • Reply

  no ether by se jeste vyplatil , ale chteji prejit údajně teda na nějakou technologii která nebude potřebovat horníky , tak nevím jestli nám tady k tomu někdo něco napíše

  • December 7, 2017
  • Reply

  Ahoj,
  je nějaká dobrá offline peněženka na etherum? prosím odkaz.
  irij

  • Trezor podporuje Ether přes Myetherwallet.

  • December 8, 2017
  • Reply

  Ahoj

  co znamená když mi v claymores dual etherum počítá jak ethereum tak neaky DCR . k čemu to je ? Je to dobry ? přináší to něco ?

  • December 10, 2017
  • Reply

  Zdravím, chci se zeptat když si stáhnu driver od AMD 17.4.4. a mám nVidia bude to nějak vadit? Díky

  A ještě co si myslíte o tom kdybych měl k dispozici rig na přivýdělek ( 16MH/s), ale mohl by být zaply vždy jen 12h…. Díky..

  • 1) Bude to vadit, nebude to fungovat.
   2) Lepší než nic, ale moc vám to nevydělá. Spočítejte si návratnost na nějaké mining kalkulačce.

   Martin

  • December 30, 2017
  • Reply

  Zdravim, muzu se zeptat mam 5 karet[1060] v jednom PC, da se rozdelit tezeni aby se tezilo na 2 ruzne penezenky ? napr 3 karty zvlast a dalsi 2 zvlast ? Popripade jak ? Diky za odpoved

  • Na Windowsech to podle mě není možné. Možná Linux, ale bylo by s tím dost prdění. Spíš si nastav automatizaci, ať se ti posílají ETH z peněženky na další peněženky.

   Martin

  • January 9, 2018
  • Reply

  čau, neměl si problém, že ti jedna první karta běžela na rychle a ostatní pomalu v mém případě je to 30 první a ostatní 25Mh/s? jak si to řešil?

  • Zdar!

   Zkus to poladit v Afterburneru. Některé karty jsou slabší – vymáčkneš z nich míň. Ale v tomto případě to vypadá, jako bys měl jednu kartu extrémně silnou. Nekupoval jsi ji z druhé ruky? Může mít flashnutý bios a tím pádem být výkonnější.

   Martin

  • January 12, 2018
  • Reply

  Dobrý den martine. Je nějaký rozdíl, zda li mám dvě karty v pci-a 16 v crossfire a nebo mám jednu v pcie-16 a druhou přes redukci v pci-e 1 ? Ptám se konkrétně na spotřebu a celkový výkon. Děkuji předem za odpověď. jakub 😉

  • Dobrý den,

   mezi PCI-e 16x a 1x rozdíl ve výkonu/odběru není. S crossfire nemám zkušenost, ale neznám těžaře, který by spojoval karty přes most. Každá karta těží zvlášť.

   Martin

  • January 12, 2018
  • Reply

  Rozumím. Takže můžu mít karty normálně v PCI-E ale k těžení používat každou zvlášť. Cross si můžu propojit jen v případě, že budu potřebovat výkon ke hraní. Moc díky za odpově Martine 😉 😉

  • January 12, 2018
  • Reply

  *V pci-e 16

  • January 14, 2018
  • Reply

  Dobrý den

  V první řadě bych chtěl pochválit krásně popsanou problematiku těžby ETH, bylo to krásné čtení. Jsem vlastníkem už roztezenych GPU Gigabyte Aorus RX 580 8gb mám radost z toho jak to funguje a mám stále nutkání jak ještě získat vyšší vykon modifikací biosu (ne maximum, ale tak aby nehrozilo riziko poškození GPU) třeba jen 28 – 29 mh/s jestli je to možné? Byl by jste tak ochotný a byl mi nápomocen informací, základní znalosti mám zvládám zálohovat BIOS (GPU-Z, ATI Flash, Polaris BIOS Editor). Předem děkuji

  Lukáš

  • Díky!

   S flashováním vás odkážu na forum.ethereum.org, nebo Youtube, kde najdete dost aktuálních tutoriálů. Připravte se na to, že takové flashování a ladění vás bude stát ještě dost času 🙂

   Martin

  • January 15, 2018
  • Reply

  Zdravím, děkuji za super návod. Rád bych se zeptal, mám zapojeno 2x Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 a dohromady mám výkon JEN 33,8 MH/s.

  Čekal jsem větší výkon při základním nastavení karet.

  Poradíte mi prosím. Děkuji

   • January 17, 2018
   • Reply

   Já měl na své 580 včera taky jen 14 Mh/s po prvním spuštění. Vyhledej v google : Blockchain driver AMD a stahni tyhle ovladače co ti to najde…. Já je nainstaloval a už dává 25 Mh/s . Nic víc jsem neudělal

Add a comment