Jak těžit Ethereum – 3/4 – Těžíme!

V prvním díle jste si založili peněženku a nakoupili Ethery. Druhý díl byl o komponentech na těžební stroj. A teď to dáme všechno dohromady tak, abyste rovnou začali těžit. S pomocí čtvrtého dílu můžete kontrolovat svou těžbu a měnit Ethery na peníze. Předem upozorňuji, že článek píšu pro základně zdatné jedince, kteří si postavili alespoň jedno, dvě PC. Za vzniklé škody neručím, jedete na vlastní riziko 🙂

Krok 1) Asambláž

Postavte úplný základ. Vezměte základní desku, dejte ji do připraveného rigu, zapojte procesor, ramky, disk, zdroj, zapínací tlačítko a jednu grafickou kartu, kterou pro tuto fázi zapojte rovnou do desky. Ostatní karty a risery zatím nechte stranou.

Krok 2) Vokna

Na vedlejším PC stáhněte instalačku Windows 10. Vyrobte si pak bootovací flashku s instalací Windows. Zapojte flashku do rigu, zapněte rig, nabootujte a nainstalujte windows. Osobně jsem nainstaloval bezlicenční, tzn. windows demo verzi, na které mi rig v pohodě jede. Jestli ale máte Win 10 licenci, nainstalujte si rig s licencí.

Krok 3) Drivery

Po hodinách utrpení, instalování a odinstalovávání driverů jsem rig stabilizovaně rozjel na driverech od AMD 17.4.4. Stáhněte si, nainstalujte a na konci instalace zaškrkněte, že nechcete drivery updatovat. Ale bacha, ty potvory se stejně budou chtít obnovovat. Je na to jeden fígl. Stáhněte si program Autoruns. Otevřete ho, najděte “naplánované úlohy” (task scheduler -> scheduled tasks) a tam odškrkněte AMD Updater. A máš po ptákách!

Teď můžete počítač v klidu restartovat. Po restartu byste měli mít nainstalovanou kartu s drivery 17.4.4. Pokud by se přece jen nainstalovaly nějaké jiné drivery, bude se hodit tato utilitka. DDU vám komplet vyčistí systém od ovladačů. Takže pokud byste tam měli nějaký špatný, seklý driver, díky DDU můžete začít znova.

Krok 4) Zkouška těžení

Rig pro jistotu ještě jednou restartujte. Základní poučka v IT. A jdeme na těžení! Těžit se dá dvěma způsoby, buď solo nebo v poolu. Rozdíl vám vysvětlí třeba tento chlapec. Zásadní rozdíl je v tom, že na solo mining můžete dlouho těžit málo a pak třeba najdete obrovský zlatý balvan, kdežto v poolu se těžby dělí a průměrují. Já osobně těžím v poolu, konkrétně Nanopoolu. Poolů existuje samozřejmě víc, třeba Dwarfpool. Každý pool si bere nějaké fee z vytěžené měny, u Nanopoolu je to 1%.

Jak začít těžit na Nanopoolu? Otevřete si bokem toto okno a pokračujte ve čtení.

nanopool-tutorialZákladním nástrojem těžení je těžící software. Opět jich existuje víc, já jsem vyzkoušel Claymore a Genoil, zůstal jsem u Claymore. V okně Nanopool Help si nejprve stáhněte celý adresář Claymore (Download Claymore DualMiner). Rozbalte ho na plochu a adresář pojmenujte Claymore. Druhý krok je opět v Nanopool – help – stiskněte tlačítko Generate your config. Vyjede vám okno, kde budete muset vyplnit pár věcí.

Nanopool tutorial 2

OS: Windows

GPU Vendor: AMD

Worker name: – Tady napište jméno svého rigu. Slouží k identifikaci, když máte víc rigů, abyste věděli, který z nich třeba vypadl. Dejte mu nějaké pěkné jméno!

email: dejte svůj email – nanopool vám pak napíše, když vám vypadne worker

Main server: Europe

First algorithm: Ethereum

Address for first algorithm: Tady napište adresu své Ethereum peněženky

Second algorithm: None

Zmáčkněte Generate. Uloží se vám dva soubory, které zkopírujte do složky Claymore na ploše. Pak spusťte stažený start.bat. Cca půl minuty by vám měl najíždět těžič, potom začne pracovat a ukazovat rychlost. Vypadá to nějak takto: Claymore ethereum mining

Já mám v rigu 4 karty. Claymore ukazuje výkon u každé karty zvlášť a pak celkový, pro všechny karty dohromady. U vás by to měly být dvě stejná čísla, protože tam máte zatím jen jednu kartu. Pokud máte RX 470, tak to bude cca 22 MHs, u RX 480 cca 25 MHs. Voila! Těžíte! Ale to vám nestačí, co? 🙂

Krok 5) Škálujeme

Teď vypněte rig. Odpojte ho ze zásuvky. Vyndejte z desky kartu, kterou jste na začátku zapojili. Přišel čas zapojit všechny karty. Vytáhněte je z krabic, připněte na ně risery. Risery pak propojte kabely a konektory s PCI-express sloty na desce. Koncovky riserů můžete zapojit jak do malých PCI-e slotů (1x), tak do klasických velkých (16x).

Do riserů se pak připojuje ještě napájení, většinou bývá SATA. Pokud je to možné, mějte na jednom SATA kabelu ze zdroje zapojený jen jeden riser. Kabel SATA by se pak mohl zahřívat a na fórech jsem četl i o propálených kabelech. Já mám na riserech 3 karty, každý riser mám zapojený na SATA kabelu ke zdroji zvlášť. Jede non stop v pohodě, kabely jsou studené.

Karty na riserech upevněte na vašem rigu. Teď byste měli mít všechny vaše karty připevněné ke kleci, zapojené přes riserový kabel do desky a risery napájené SATA kabelem. Nezapomeňte do svých karet zapojit PCI-E napájení ze zdroje, pokud to vaše karty vyžadují.

Rig by měl být ready. Zkontrolujte, jestli vám nějaký kabel netrčí do větráku. Jestli ok, tak zapněte zdroj a zapněte důl. Po najetí Windows vám bude obrazovka chvíli blikat – načítají se ovladače karet. Jakmile se obrazovka stabilizuje, tak počítač znova softwarově restartujte. Po najetí systému jste ready těžit se všemi svými kartami! Spusťe start.bat ve složce Claymore a jedete. Gratulki.

Krok 6) Ladíme vychytávečky

Je pár věcí, které člověka umí během těžby pěkně potrápit. Teď vám poradím, jak se těm základním vyhnout.

 1. Co půl hodiny se mi vypínal těžič a já nevěděl proč. Půl dne jsem instaloval všechny různé ovladače, přeinstaloval jsem BIOS základní desky, nic. Potom jsem to našel – uspávání systému. Okamžitě ho vypněte v základním nastavení Windows. Tady jsou nějaké pokročilejší tipy.
 2. Vypněte si login obrazovku, ať se při restartu nemusí těžič přihlašovat = brzdit načítání
 3. Nainstalujte si TeamViewer, ať můžete důl kontrolovat a ovládat na dálku.
 4. Vypněte automatické aktualizace Windows. Občas můžou restartem vyřadit rig z provozu.
 5. Nastavte si Claymore start.bat, ať se spouští při spuštění Windows. Když už se rig přece jen restartuje, ať vám težič rovnou najede.
 6. Zapněte si v BIOS základní desky, ať se zapne po obnovení proudu. Každý BIOS tuto funkci má.
 7. Nainstalujte si antivirus. Já používám AVAST.

Teď vám jede rig na plné kule, těží, jak může. Ale všechny karty mají ještě svůj skrytý potenciál. Z každé karty se dá vytáhnout cca 20% výkonu navíc a snížit její spotřebu o 20 – 30%. Jak? Na to vám poslouží můj kurz za pouhých 499$. Kecám, jen už 5 hodin v kuse píšu, tak si chci dát pauzu. Poslední, bonusový díl bude o flashování grafických karet. Mezitím mrkněte na čtvrtý díl o tom, jak sledovat těžící výkon a měnit Ethery na peníze.

Jestli jste ještě nečetli předchozí díly blogu, tak v prvním se dozvíte, jak založit peněženku a kde nakoupit Ethery. Ve druhém díle popisuju hardware na těžení.

Byl pro vás článek užitečný? Pošlete mi dýško.

Eth: 0x788d84a4bfdf6673EA1C8468f817e9bb0aA06BF6

BTC: 12MQfRESLovK5HAxQbPbBLomrtJHYbPkAP

Díky!

 

53 Comments

  • June 18, 2017
  • Reply

  Nazdar,kolik cca te stalo tve tezebni zarizeni..?A kolik za 24 hodin vytezis..?

  • Zdar!

   Mám dvě separé zařízení, dohromady 5 karet, vytěží mi zhruba 0,075 ETH za den. Dohromady jsem nainvestoval cca 45 tisíc.

   Martin

    • August 18, 2017
    • Reply

    a kolik ti to zere elektriky?

  • June 18, 2017
  • Reply
  • Antminer 9 je ve srovnanich jediny pouzitelny ASIC miner se slusnou navratnosti. Tezi Bitcoin. Hodne hreje a zere dost proudu. Akorat si myslim, ze je dopredu vyprodany.

 1. Dík za dobré články!

  Škoda, že jsem si založil Coinbase účet již dříve.

  Pak je tam trocha zádrhel v tom, že u ETH peneženky Coinbase píše, že se její adresa nemá používat pro příjem odměny z těžení. Což trochu odrazuje. Ale nejspíše jde jen o to, aby tam nechodily platby moc často (?).

  Lze nějak u Nanopoolu sledovat, kolik toho jeden vytěžil, když to samo o sobě nemá žádný účet? Jediné, co tam člověk zadává, je adresa peneženky…

  • Coinbase používám jako nástroj směny, z krypto do peněz nebo naopak. Na těžení použijte peněženku, například MyEtherWallet.

   https://eth.nanopool.org/ – vpravo nahoře dejte svou adresu, co jste zadával do těžiče. Zobrazí se vám stránka s osobní statistikou.

   Zdravím!
   Martin

  • June 22, 2017
  • Reply

  Naprosto super články, děkuji za ně! Mám pár otázek.. Bohužel počítačům moc nerozumím, ani bych si nedokázal sestavit vlastní, nevím zda by ty komponenty šli do sebe, přesto však chci těžit, myslím že s poskládáním by mi mohl pomoci nějaký z mých kamarádů. Bohužel ze začátku nemám na 6 grafických karet, nestačí proto ze začátku jedna karta? Kolik by to cirka hodilo měsíčně? A v průběhu měsíců bych dokupoval další? Kamarádi se chtějí složit, že jich bude 6 a každý koupí jednu kartu. Dále sem se chtěl zeptat když ti etherum chodí do peněženky tak ho hned prodáváš nebo ho uskladňuješ a prodáš jednou za čas? No a poslední otázka jak je to s daněmi? Musíš ten příjem danit nebo se na tohle zákon nevztahuje?

  Děkuji moc za článek a přeji hodně a hodně peněz.
  S pozdravem Juraj

  • Zdarec, vezmu to postupně:

   1) sám jsem taky začínal s jednou, abych si vyzkoušel, jak se to dělá a co to umí. Ale počítej s tím, že přidávání každé karty do rigu je pak trochu porod. Šel bych cestou vyzkoušet to na jedné a pak koupil a zapojil dalších 5. Počítej taky s tím, ať máš rig potenciálně škálovatelný, tedy ať třeba nekoupíš slabý zdroj nebo desku, která má málo PCI-e slotů.
   2) píšeš, že počítačům moc nerozumíš. Tady je otázka, kolik tomu chceš obětovat času. Já nejsem počítačový expert, ale svůj první komp jsem složil ve 12 letech a jakž-takž se v tom orientuju. I tak mi zabralo skoro měsíc, než jsem vše odladil. Být tebou, raději si to nechám někým složit nebo koupím rovnou hotový rig.
   3) kolik ti rig vydělá, si můžeš zkontrolovat tady. S tím, že RX 470 / 570 má hashrate v základu okolo 22 MHs, RX 480 / 580 25 MHs
   4) ethereum jsem prodával jednou za čas. Teď mám jen jednu kartu ve svém PC, rig jsem před pár dny prodal, tak budu spíš hodlovat.
   5) jakmile ti přijdou prachy na účet, je to příjem. Tím pádem musíš danit.

   Díky, ať se daří!

    • August 12, 2017
    • Reply

    Proč si prodal svůj rig?

    • Ciste z trznich principu. Poptavka byla vetsi nez nabidka. Postavil jsem potom dalsi, ale uz nesly sehnat karty. Tak jsem neco potezil a prodal vetsim stastlivcum na dily.

  • June 29, 2017
  • Reply

  Martine, jsi frajer, díky za pomoc.
  Měl bych dotaz, za jak dlouho se objeví v penezence vytěžené ethereum ?

  • Čau Majku, díky. Právě připravuju tutorial, jak kontrolovat a měnit nastavení posílání Etheru z Nanopoolu. Dej eth.nanopool.org, nahoru do vyhledávání napiš svou ETH adresu. Otevře se ti tvoje těžící stránka. Tam můžeš kontrolovat výkon a měnit nastavení posílání výplaty. V základu se posílá, když natěžíš 0.2, ale dá se změnit na 0.05.

   Martin

    • June 29, 2017
    • Reply

    Ještě jednou moc díky. 🙂 M

    • July 11, 2017
    • Reply

    Ahoj Martine,
    vse podle tveho clanku jse udelal a vse funguje.. jen RIG jsem si koupil slozeny, ptoroze GK nikde nejsou a nez je zkoupit po jedne z bazaru zabere cas a koupil rig s 5x rx 570 4gb “s temi 4gb si nejsem 100pro jist, zdali se neprestane tezeni vyplacet do konce roku”. Tezim 110MH/s a jen nevim jak posilat do penezenky 0.05 ETH? pise mi to Incorrect password, zadavam svuj email na ktery mi chodi i zptavy z nanopoolu. Nevis kde delam chyby?
    Jinak moc dekuji za clanek, je moc strucnej a jasnej.
    PS: az neco vytezim a zhodnotim tak ti poslu disko ;)))

    • Zdarec!

     Mrkni do start.bat u Claymore. Nanopool blbe generuje adresu. Obcas to udela adresa/jmeno_mineru.mail. Ma to byt adresa/jmeno_mineru/mail

     Bacha na mezery, u jmena mineru nemaji byt.

     Martin

     • A se 4gb do komce roku je to scam. 4gb by mely fungovat do podzimu 2019.

      Martin

      • July 15, 2017

      Diky moc, smazal jsem mezeru a pecka.. uz jsem vyzkousel poslat prvni vyplatu.. sice mala ale za skousku stoji.

  • June 29, 2017
  • Reply

  Ahoj, mám dotaz, když jsem chtěl spustit Claymore, tedy start.bat ,tak se mi okno ihned zavře. Už jsem rozšířil virutální pamět na 16GB, přeinstaloval ovladače ke grafice, ale pořád nic. Máte nějakou radu? Děkuji moc a díky za tento článek. Honza

   • June 29, 2017
   • Reply

   Ještě doplním, že jsem to zkoušel jak na PC s RX 480 i GTX 1060. RX mám na Win 7 64bit a tu GTX mám na Win 10 64bit. Obojí mi dělá to samé. Díky.

  • Nazdar!

   Máte Teamviewer? Jestli chcete, můžu se zkusit připojit a kouknout na to. Napište mi na martin.juza@krutart.cz

   Martin

  • June 29, 2017
  • Reply

  Děkuji Martine, už jsem to vyřešil. Ve Win 10 to dělal defender. Měl pocit, že je to nějaký vir, tak to vypínal. Ještě se chci zeptat, když ted těžím na nanopoolu, kde se dělá výplata ETH? Na moji peněženku? Nebo se vše přesouvá nějak automaticky? Děkuji.

  • June 30, 2017
  • Reply

  Děkuji za super článek, zatím jen zkouším těžit na svojí 480 v PC a mám malý problém. Dnes mi po asi 14ti hodinách minování přišel mail, že můj rig šel offline. Přijdu domu z práce a Claymore normálně běží, new job a tak, ale na nanopool mi píše že je rig offline, rychlost 0, prostě netěžím. Po restartu claymore to samé, claymore vypisuje těžbu, vypadá že běží v pohodě, nanopool ukazuje že je rig offline. Je chyba u nanopoolu nebo u mně?

  • Zdarec!

   Nanopool občas vypadává – na mainpage někdy ukazuje ETH hashrate 0. Koukal jsi na eth.nanopool.org na svou Ether adresu, jestli ti tam jedou grafy? Zkus restart PC, pak bych pár hodin počkal a kdyby furt nic, tak bych otestoval jiný pool.

   Martin

  • July 3, 2017
  • Reply

  Ahoj,
  zajimalo by me jak je to s pripojenim k internetu.
  Kolik to zere dat? Stacil by napr. mobilni tarif s 1.5GB?
  Diky.

  • Nepotřebuješ moc rychlý net, ale data to žere. Stahuje to DAG soubor, který je teď větší než 2 GB.

   Martin

    • July 3, 2017
    • Reply

    Diky.
    A to stahne jen jednou? Nebo kazdy den, tyden,…?

    • Když těžíš na poolu, tak by to hypoteticky nemělo stahovat. Nemám to vyzkoušené, takže spíš vařím z vody. Když jsem rozjížděl těžbu, tak mi to žralo strašného místa na disku, ale bylo to pravděpodobné tím, že jsem měl nainstalovanou peněženku MIST.

     Zkus to a dej vědět, za experiment to stojí.

     Martin

  • July 3, 2017
  • Reply

  Ahoj,
  prosimte mam 6karet, ale rig mi jde jen na 4. Kdyz pripojim vice jak 4 tak se vypne hned zapne a bez obrazu. Musi se neco nastavovat v biosu? celej den se to snazim vyresit a nevim si rady.
  Diky
  Tomas

  • Zdar!

   Může to být víc věcí. BIOS, risery, karty. Takhle na dálku to nedokážu říct. Zkus si vygooglit, jestli má tvoje deska update biosu.

   Martin

    • July 3, 2017
    • Reply

    Bios jsem pres flash disk updatoval. Celej jsem ho prolezl a nevim co tam je/neni zaple. Zitra asi nikomu zavolam.

    PS: Jinak diky za tutorial 🙂

    • Není zač. Ještě mě napadla jedna věc, nemáš slabý zdroj?

     Martin

      • July 4, 2017

      mam 850 golda a jedna karta ma 75w 460 rx

  • July 5, 2017
  • Reply

  Mám pár dotazů:
  1. Jak je to ze zdaněním z těžby pokud vytěžím ročně do 15000Kč a nemám žádné další příjmy tak to nemusím řešit ?
  2. Je možné někde směnit ETH za BTC ? Aniž bych se musel zase někde registrovat, nebo je to možné na http://www.coinbase.com nebo http://www.myetherwallet.com kde jsem již registrovaný.
  Moc díky předem

  • Zdarec,

   1) o danění byla jedna přednáška v Paralelní polis. Záznam najdeš na jejich facebooku.
   2) Shapeshift.io mění coiny bez registrace.

   Martin

  • July 9, 2017
  • Reply

  Ahoj, předem chci poděkovat za komplexní návod. A rád bych tě poprosil o radu. Co děláš s interní grafikou. Vypínáš ji nebo právě tu používáš na displej. Nebo displej zapojuješ do portu jedné grafiky na riseru?

  O co mi jde:

  Mám postavený rig a nemůžu se dostat ke kroku 5 (škálujeme). Install, test, těžení – vše ok. Jakmile to hodím do rigu na risery, obrazovka je černá – problikne bios a dál už nic. Měl jsem podezření na slabý zdroj 750W, tak jsem postupně odpojoval karty. Dostanu se pak do winu, ale buď zamrzne při bootu nebo chvíli po loginu, prostě dlouho se v něm neohřeju. 4x GEFORCE GTX 1060 STRIX. Díky moc za jakoukoliv radu.

  • Není zač.

   Já jsem ji měl vypnutou, jednu kartu v desce, ze které mi jel monitor. Kámoš zase používal na výstup interní grafiku.

   Ta fáze škálování je pain in the ass. Zkus přidávat po jedné. Nebo to zkus na interní grafiku. Nebo zkus nechat jednu grafiku v desce.

   Martin

  • July 12, 2017
  • Reply

  Ahoj, pekne clanky. Chcem sa opytat to ladenie kariet prosim Ta nepopises?

  Dakujem pekne
  MarioT

  • Cau Mario!

   Diky. Natocili jsme velky videotutorial, kde se venujeme i flashovani. Ted strihame, myslim, ze do tydne bude hotovo. Link dam na stranky, ty muzes dat mail do popupu.

   Martin

    • July 24, 2017
    • Reply

    Ahoj,

    Ako ste prosim Ta na tom s videom?

    Dakujem pekne

    Mario

    • Už je máme postříhané, ale teď máme tolik práce, že jsme je ještě nestihli natextovat. Makáme na tom.

     Martin

  • July 20, 2017
  • Reply

  Dobrý den,
  především bych chtěl pochválit Váš článek.
  Postupoval jsem podle návodu a zadrhnul jsem se při stuštění start.bat, kdy na mě vyskočila chyba viz zde: https://ibb.co/dga8x5
  Nevíte co s tím? Zkoušel jsem nainstalovat Cuda 8 a aktualizovat drivery ale nic 🙁

  • Dobrý den,

   díky. Nastavil jste v Nanopoolu, když jste si dělal konfigurační soubor, že máte Nvidii?

   Martin

    • July 20, 2017
    • Reply

    Právě že ano.

    • Zkuste ještě stáhnout Genoil miner. Najdete ho tady: https://eth.nanopool.org/help

      • July 21, 2017

      Děkuji, pod tím jsem našel text, že potřebuji HW GPU min se 4GB, mám 3 GB tak možná bude problém v tomto co myslíte?

      • July 21, 2017

      Tak genoil taky nefunguje, sepne se obrazovka a napíše error, nic, já Vám děkuji zatím, zkusím sehnat jinou GPU.

  • Je možné, že ta karta už je passé. Ale 3 GB by měly ještě nějakou chvíli fungovat.

  • August 1, 2017
  • Reply

  Zdar,
  díky za velmi zajímavý článek, jen jsem se chtěl jako totální NEwindowsák zeptat, jak je to s tou nelicencovanou / neaktivovanou verzí windows, to poběží stále? Nebo je to jen na omezené období?
  Děkuji 🙂

  • Zdarec!

   Jo, jsou tam jen drobná omezení. Třeba si nemůžeš vyměnit pozadí na ploše. Ale systém funguje.

   Martin

  • August 7, 2017
  • Reply

  Dobrý den, prosím o radu. Vše jsem dělal dle návodu, avšak po zapnutí start.bat – nic se neděje. Kde by mohla být chyba? mám win10 64bit

  • Zkuste rozjet start.bat pres konzoli cmd. Pravdepodobne vam ale antivirus smazal z adresare mineru soubor ethminer64.exe (nebo se jmenuje nejak podobne)

Add a comment