Blog

Jak těžit Ethereum – 4/4 – Těžím. A kde jsou prachy?!

V prvním díle jste si založili peněženku a nakoupili Ethery. Druhý díl byl o komponentech na těžební stroj. Ve třetím díle jsme dali dohromady rig, který začal těžit. Teď jste začali těžit. Koukáte se do kapsy a peníze nikde! Jak zjistíte, kolik těžíte a jak z vaší těžby dostanete tvrdou měnu (rozuměj koruny)? To se dozvíte ve čtvrtém díle.

Read More

Jak těžit Ethereum – 3/4 – Těžíme!

V prvním díle jste si založili peněženku a nakoupili Ethery. Druhý díl byl o komponentech na těžební stroj. A teď to dáme všechno dohromady tak, abyste rovnou začali těžit. S pomocí čtvrtého dílu můžete kontrolovat svou těžbu a měnit Ethery na peníze. Předem upozorňuji, že článek píšu pro základně zdatné jedince, kteří si postavili alespoň jedno, dvě PC. Za vzniklé škody neručím, jedete na vlastní riziko 🙂

Read More

Jak těžit Ethereum – 1/4 – Chci mít kryptoměny

Před dvěma měsíci jsem se po hlavě vrhnul do světa kryptoměn. Chytil jsem vlnu těsně před jejím vrcholem a touhle cyberpunkovou premisou – počítač ti běží a vydělává peníze – nakazil i lidi kolem sebe. Během těch dvou měsíců se z těžby stal Řecký týden v Lidlu. Každý chce kus toho sejra, co mění elektřinu na peníze. Do stavby rigu jsem investoval desítky hodin po večerech a o víkendech. Teď mám počítač, který běží a těží. A tak vám dám know-how, které jsem získal díky nespočtu restartů a začínání znova. Článek jsem nakonec rozdělil na tři díly, abych důsledně pokryl celý proces penetrace kryptoměn. První díl je o založení peněženky a nákupu kryptoměn. Druhý díl je o hardware, který potřebujete na důl. Třetí díl je o tom, jak to všechno poskládat dohromady, abyste začali vydělávat.  S pomocí čtvrtého dílu můžete kontrolovat svou těžbu a měnit Ethery na peníze.

Read More

Jak se nenechat o****t v kreativní branži – nebo aspoň minimalizovat riziko

Pracujete v audiovizuální / kreativní branži a už vám někdo někdy nezaplatil? Jestli jsou obě odpovědi kladné, pravděpodobně nemusíte číst dál, protože už si dáváte na vaši práci větší pozor. Tento post je určen spíše pro složenkové panice, mezi které jsem ještě před měsícem spokojeně patřil.

Read More

Ironing Ladies aneb zaručený návod, jak za půl roku vydělat 350 Kč

Máme za sebou s kolegou Honzou Roháčem téměř půl roku s naším projektem Ironing Ladies, obsloužili jsme první testovací zákazníky a stojíme před spuštěním pilotní verze. Jaké největší boty jsme ušili? Co bylo dobrý krok a kde jsme zaškobrtli? Byli jsme naivní? Doporučuji nečíst lidem, kteří s podnikáním nemají zkušenosti a chtějí rozjet svůj první byznys. Mohl bych vás zbytečně odlákat od vzrušujících začátků 🙂

Read More

Jak se stát režisérem – 5 knih, které z vás udělají filmaře

Za týden mě čekají státnice, kterými ukončím své sedmileté snažení na pětiletém oboru režie a scenáristiky. I když jsem původně začínal jako kameraman, ve třeťáku, když se nám měnily studijní plány, si lidé z vedení řekli, že na kameru je mě škoda, a přeřadili mě na režii. Jak jednoduše se může člověk administrativním pochodem dostat na scestí! Každopádně jsem se na Univerzitě Tomáše Bati naučil za ta léta ledasco, nejvíce mi však dala práce na mém magisterském projektu Bikdýl. V průběhu natáčení a po jeho skončení, ve střižně, jsem začal zjišťovat, co přesně nefunguje tak, jak jsme si původně mysleli. Začal jsem hledat důvod proč. A tak jsem narazil na knihy. U nás bohužel většinou nedostupné, pravděpodobně nám okolní státy chtějí systematicky zdecimovat kinematografii, a proto k nám tyto skvosty nepouští. Většinu z titulů, které všem začínajícím i pokročilým studentům filmu můžu doporučit, jsem koupil na Amazon.co.uk a jsou v angličtině. Zde je seznam mých pěti nejoblíbenější filmařských knih.

Read More

Paní na žehlení – Dokážete si představit život bez žehlení?

V poslední době věnuji kromě audiovizuální tvorby čas i sociálnímu start-upu Paní na žehlení. S tímto nápadem za mnou přišel starý kamarád Honza Roháč, se kterým jsme na táboře sdíleli latrínu. Dokážete si představit život bez žehlení? Již brzy rádi přenecháte své prádlo zkušeným, ušetříte čas a námahu a zároveň pomůžete konkrétním ženám, které jsou znevýhodněné na trhu práce. Zítra si budete moct přečíst velkou reportáž v příloze Lidových novin, o genezi projektu Paní na žehlení píše níže v blogu Honza. O aktualitách vás budeme informovat na našich webových stránkách.

Read More

New commercial out there – Liga lidských práv

Did you know that sheep is not willing to hit a television with her forehead when you ask her politely? I didn’t.

I’m proud to show the result of last month’s work on new audiovisual piece. It’s a commercial for a non-profit organisation from Brno – Liga lidských práv (League of Human rights) which promotes their new project Nebudbecko.cz. The task is to encourage people to get involved into civic society, to raise a voice, not to be a sheep. And sheep is exactly what we have in this short spot. Sheep on a field, sheep in the conference room, sheep in the living room (lot of sheep shit on a carpet), Arri Alexa and 12 sheeping hours.
I was asked to direct this piece by Small Production / Armada, under a great producing leadeship of Petr Slavík. Jan Cabalka, visual warhorse, did the cinematography, the sound was mixed and postproduced by Karel Havlíček, Filip Veselý did the editing work, R.U.R. did all the coloring stuff and the music you can hear is the band Outsiders for which we made a music video last year. Composer Tomáš Oramus was so kind to edit their new unpublished track especially for this commercial. The idea came from a crative head of David Podhola. What an amazing experience, enjoy the result and thanks all the guys for collaboration.

Jak vyrobit dobrý virál – Rozhovor o limitech virálních videí

Před pár týdny mě oslovila studentka Masarykovy Univerzity Shirley Nietzsche s otázkami ohledně virálních videí pro svou diplomovou práci. Na svém režijním kontě mám zatím dva úspěšné virály a čas od času za mnou někdo přijde, jestli bych mu taky nějaký nenatočil. Bohužel se ve valné většině těchto poptávek jedná o zásadní neporozumění slova virál. To se v následujícím rozhovoru pokouším na základě svých zkušeností vysvětlit.
Read More